Tvrzený kámen QUARTZFORMS je vyroben z ušlechtilých křemičitých písků smíchaných s polyesterovou pryskyřicí, obarvený pigmenty, poté velkým tlakem slisovaný a vysokou teplotou slinutý. Tvrdostí a nasákavostí je srovnatelný s nejlepšími žulami, v pevnosti je dokonce daleko převyšuje. Jeho nevýhodou je citlivost povrchu na vysoké teploty a nemožnost použití ve venkovním prostředí. Doporučené použití je na kuchyňské desky, umyvadlové desky, interiérové dlažby a obklady.
Portfolio barev a vzorů se neustále vyvíjí a mění a tak si dovolujeme Vám prezentovat vzorník přímo na webu výrobce. V současné době jsou dodací lhůty desek Quartzforms delší, než u Silestone a Technistone, neboť dodávka probíhá ze skladů v zahraničí.
Klikněte si na odkaz přímo na aktuální vzorník : VZORNÍK QUARTZFORMS
Desky QUARTZFORMS jsou křemenný aglomerát, čili technický neboli umělý tvrzený kámen. Křemenný aglomerát je materiál vyrobený ve formě desek 304 x 140 cm pomocí Bretonstone® systémové technologie a speciálního „vakuového vibrokompresního procesu“. Desky jsou vyráběny smícháním čistého křemene (asi 94% hmotnostních) s inertním pojivem (6%) a pigmenty.
Desky jsou vysoce kompaktní a mají neporézní povrch, takže nevyžadují žádnou speciální údržbu. Neabsorbují tekutiny, pachy ani potravní tuky. Protože nejsou porézní, neumožňují usazení bakterií, odolávají lehkým kyselinám, snadno se čistí a jsou hygienické. Jsou odolné vůči skvrnám, opotřebení, poškrábání a lehkým nárazům. Přestože je materiál odolný vůči vyšším teplotám, měl by být stále chráněn, aby nedocházelo k přímému kontaktu povrchu desek s hrnci, pánvemi a dalším kuchyňským nádobím právě sejmutým ze sporáku. Přímý kontakt s přehřátými předměty nebo plameny může vést k trvalému poškození povrchu v důsledku zahřívání pojící pryskyřice nebo vzniku prasklin způsobených tepelným šokem. Desky nikdy nepoužívejte jako žehlicí prkno. Přestože je materiál odolný vůči poškrábání, doporučuje se použití krájecího prkénka nebo jiné odpovídající podložky. Kromě toho by pracovní desky nikdy neměly být přetíženy hmotností nad 50 kg (stoupat nebo sedat si na pult) a je třeba zajistit, aby na desky nepadaly těžké předměty (nože, láhve, hrnce, pánve, pracovní nástroje atd.), které vzhledem ke svému tvaru mohou způsobit poškození, které je obtížné, pokud ne nemožné opravit. V povrchu kamene může zůstat trvalý viditelný deposit při znečištění lihovými barvami, fixami, značkovači, výrazně barevným ovocem ( při dlouhodobém ponechání na povrchu, obzvláště u světlých barev kamene ), různými lepidly, výrazně barevnou kosmetikou apod.
Pro každodenní čištění používejte měkký hadřík navlhčený vodou a neutrálním čisticím prostředkem. Použít lze běžně užívané kuchyňské saponáty a přípravky na mytí nádobí. U odolných skvrn lze použít silnější prostředky, například výrobky firmy Bellinzoni.cz, typ LEM3, ULTRA STRIPPER, DECER DOS a podobně. Díky vynikající kompaktnosti materiálu je možné použít hrubou stranu kuchyňských houbiček. Vyhněte se čištění povrchů denaturovaným alkoholem, který by mohl zanechávat obtížně odstranitelné pruhy po jeho zaschnutí. Vyvarujte se čištění povrchu výrobky obsahujícími bělidlo nebo výrobky s vysokým Ph, které, pokud by byly aplikovány rozsáhle, by mohly vytvořit bělavé pruhy. Další produkty, které by mohly poškozovat povrch jsou trychloretylen, perchloretylen, průmyslová rozpouštědla, kyselina fluorovodíková, žíraviny a odstraňovače starých nátěrů.
Kartáčovaný a satinovaný povrch se provádí mechanicky na vhodném zařízení, odstraněním části materiálu z povrchu desky za pomocí různých kartáčů a hladících segmentů. Výsledné povrchy proto mají rýhy nebo určité nerovnosti, takže materiál neodráží světlo jako leštěný povrch, ale je matný a drsný na dotek. Je takzvaně otevřený. To je důvod, proč takové povrchy mohou mít problémy s usazením nečistot v otevřených pórech. Nečistoty na leštěném povrchu se snadno odstraní, zatímco na hrubém povrchu se mohou vyskytovat usazeniny v mikrotrhlinách, pórech a kavernách, které může být obtížnější odstranit. Na čištění takového povrchu lze použít stejné přípravky, jako na leštěné povrchy a pomoci jim krouživými pohyby silonovým nebo rýžovým kartáčem. V žádném případě nepoužívejte kartáče ocelové ani mosazné. Ty povrch velmi naruší a zůstanou po nich tmavě šedé neodstranitelné skvrny. Na takové povrchy lze také s úspěchem použít domácí parní čističe.
Přípravky pro čištění tvrzeného kamene lze nalézt v portfoliu mnoha světových výrobců, jako je Bellinzoni, Akemi, HG, Sprint, Tenax, SC Johnson atd. Při výběru přípravku pro péči o tvrzený kámen je třeba mít na zřeteli, že nelze používat přípravky s abrazivními částicemi vedoucí k poškození povrchu, přípravky s vysokou kyselostí, přípravky obsahující chlor a obecně jakékoliv přípravky, které by mohli reagovat s polyesterovou pryskyřicí, která je jako pojivo v materiálu použita. Každý nevyzkoušený přípravek otestujte aplikací na nenápadném, nedůležitém místě a přesvědčte se o jeho vhodnosti. Výrobce tvrzeného kamene nemůže znát všechny čistící prostředky a látky vyskytující se v prostředí, kde je použit tvrzený kámen a jejich interakci s ním. Nenese proto zodpovědnost za případné škody.